Zpevnit povrch svahu na zahradě je možné několika způsoby v závislosti na sklonu svahu a žádoucím pokryvu svahu rostlinami. Geotextilie mohou při zpevnění svahu pomoci tím, že omezí unášení částic zeminy při deštích a tím napomohou povrchové stabilitě svahu. Geotextilie sama o sobě funguje jako mulčovací prostředek (míra účinku závisí na typu zvolené geotextilie). V případě mírných svahů je vhodné geotextilii kombinovat s mulčovací vrstvou, čímž kromě zesílení mulčovacího účinku dosáhneme i estetičtějšího vzhledu naší zahrady.
Pokud chceme na svazích, které podléhají trvalé erozi úspěšně pěstovat trávu, patrně se zejména u strmějších svahů nevyhneme použití trvalé protierozní georohože. Nejvhodnější pro toto použití je podpovrchová georohož, která se zasype humózní zeminou promíchanou s travním osivem a lehce zhutní (např. lopatou). Vzrostlý trávník zapustí svůj kořenový systém do struktury georohože a stane se prakticky nezničitelným i pro přívalové vody nebo pro pojíždění mechanismy.
Na strmějších svazích se proti erozi používají spíše trvalé plastové georohože, které jsou vhodnější než geotextilie
Pro menší sklony svahů postačí na upravený lehce zhutněný svah výsev trávy a na něj položená kokosová protierozní síť nebo kokosová protierozní rohož. Tráva přes oba výrobky spolehlivě proroste. Během vzrůstu je trávu nutné zavlažovat, samotný déšť nebude při běžných srážkách stačit.
Pro svah určený k osázení půdopokryvnými rostlinami a keři použijte na upravený svah (opět již lehce zhutněný) výsadbu zeleně podle vlastního výběru (např. skalník), na něj položte netkanou agrotextilii, kokosovou protierozní síť, případně mulčovací rohož s fólií nebo rozložitelnou ekotextilii. Textilie v místě sázení půdopokryvných rostlin vždy prořízneme do kříže a rohy textilie ohneme na nezbytně nutnou míru pro vytvoření otvoru potřebného pro zasazení rostliny. Přírodní výrobky na svahu vydrží do doby, než se půdopokryvné rostliny rozrostou. Následně se rozpadnou (s vyjímkou fólie protierozní rohože s fólií) a poslouží jako hnojivo vašim rostlinám.
Povrch svahu lze dočasně zpevnit agrotextilií nebo rozložitelnou ekotextilií z biomasy. Chrání proti erozi a plevelu
Častým problémem na stavbách je smývání povrchů svahů výkopů, které mají dočasný charakter. Přesto, že takové výkopy fungují jen dočasně, odplavuje se z nich množství jemnozrnného materiálu. Tato eroze komplikuje stavební činnost na dně výkopu, případně dochází k zanášení odvodňovacích systémů stavebních jam. Pokud se splach jemnozrnných zemin dostane takovým způsobem do veřejné kanalizace nebo dešťových trativodů, může to znamenat pro stavebníka značnou finanční ztrátu ve formě úhrady vyčištění odvodňovacího systému. Z tohoto důvodu je vhodné svahy otevřených výkopů překrýt geotextilií, která množství splachu dokáže snížit nebo mu zcela zabránit. Podmínkou fungování geotextilie na svahu výkopu je dokonalé přikotvení geotextilie po celé ploše k povrchu svahu.
Dočasná ochrana svahu proti erozi při probíhající stavbě pomocí geotextilie (zdroj Shutterstock.com)
Účinnost výrobku určuje jeho struktura. Obecně platí, že čím strmější nebo vodou zatíženější svah chceme ochránit, tím vyšší musí mít výrobek plošnou hmotnost, popř. větší míru zakrytí plochy svahu. Plošná hmotnost přírodních textilií se pohybuje od 300 do 900 g/m2. Tedy výrobky gramáže 300–500 g/m2 je vhodnější použít na svahy do 45°, na strmější svahy využijeme geotextilie o větší plošné hmotnosti.
Schema doporučeného rozmístění kotevních prvků pro různé sklony svahů
Aplikace |
Hmotnost netkané geotextilie |
Hmotnost tkané geotextilie | Další doporučení |
Ochrana povrchu svahu proti erozi | 50 až 200 g/m2 | 90 až 150 g/m2 | v kombinaci s kokosovými rohožemi nebo sítěmi |
Ochrana stěn výkopu proti erozi | 200 až 300 g/m2 |
Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.